.jpg)
.jpg)
.jpg)
Remont drzwi zewnętrznych kościoła od strony organistówki i kaplicy pogrzebowej
Odnawiając zewnętrzną elewację naszej świątyni, wszyscy coraz bardziej dostrzegamy szybko postępujące prace. Cieszymy się, że pomimo wielu niesprzyjających czynników, cały czas idziemy naprzód. Widzimy kolejne części odnowionego kościoła. Są one naszą radością i dumą. Jednak tylko bardzo spostrzegawczy parafianie lub goście, mogą dostrzec różne detale związane z prowadzonymi pracami. Jedną z ostatnich „niespodzianek”, która odsłoniła się przy remoncie, był fatalny stan zachowania drzwi prowadzących na sklepienie i na boczne, przednie chóry. Ze względu na ich usytuowanie - drzwi znajdują się od strony kaplicy pogrzebowej i organistówki – wielu nawet ich nie dostrzega lub nie wie o ich istnieniu. Zachęcam parafian, aby obejść kościół i je zobaczyć.
Warto napisać parę słów o ich stanie. Drzwi były bardzo zniszczone i nie spełniały swego podstawowego zadania, jakim jest ochrona mienia przed wtargnięciem osób niepowołanych. Niestety ich stan nie był często kontrolowany, gdyż wspomniane drzwi są bardzo rzadko używane. Przyczyn złego stanu zachowania można wyliczać wiele. Znajdowały się bez okapowego zabezpieczenia, były bezpośrednio narażone na opady deszczu oraz oddziaływanie innych czynników atmosferycznych i mrozowych. Na drzwi oddziaływało mnóstwo mikroorganizmów degradujących klej glutynowy spajający poszczególne elementy drewna. Stwierdzono liczną obecność drewnojadów. Nie bez znaczenia stała się również obecność szkód górniczych, gdzie odkształcenia budowli miały wpływ na stolarkę drzwiową. Niestety brakowało też bieżącej konserwacji. To jednak można usprawiedliwić, gdyż od wielu lat skupiamy się na podstawowym projekcie ratowania kościoła i jego murów zniszczonych przez szkody górnicze, realizując prowadzone na szeroką skalę prace budowlano – konserwatorskie.
Stan drzwi, został oceniony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i został opracowany plan naprawczy. Na marginesie warto zaznaczyć, że wszystkie drzwi były planowane do rekonstrukcji lub renowacji w późniejszym terminie. Niestety nikt nie przypuszczał, że stan opisywanych drzwi jest aż tak bardzo tragiczny. Jak wspomniałem ich remont planowany był za kilka lat. Niestety stan zniszczeń kazał przyśpieszyć prace.
Omawiane drzwi składają się z ramiaków, listew i wypełnień płaskich, wykonane w sposób pozbawiony ozdób, nie licząc zacięć fazujących krawędzie desek. Na szczęście jest to rodzaj stolarki łatwy do powtórzeń dla współczesnych wykonawców. Niestety ze względu na bardzo zły stan zachowania stolarki i degradację struktury drewna najprawdopodobniej całość będzie musiała być zrekonstruowana. Na pewno wszystkie elementy metalowe tj. klamki, zawiasy, wytłaczane ozdoby w formie rozetek, nakładki na śruby w zawiasach, nakładki imitujące gwoździe kowalskie, będą przełożone do nowych drzwi. Wszystkie elementy metalowe zostaną oczyszczone, zabezpieczone antykorozyjnie i ewentualnie zrekonstruowane lub naprawione. Gdy drzwi będą wykonane, zostaną przedstawione do akceptacji Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w celu zatwierdzenia oraz wybrania kolorów - wtedy już do wszystkich drzwi naszego kościoła, także tych, które będą poddane renowacji w późniejszym terminie.
Na dzień dzisiejszy drzwi są wyciągnięte, a otwory zabezpieczone płytami OSB. Trwają prace nad ich remontem. Trzeba zaznaczyć, że z drugiej strony zakrystii – symetrycznie - znajdują się bliźniacze drzwi, które są się w podobnym stanie zachowania.
Wstępny koszt jednych drzwi oszacowano na około 15 tysięcy złotych. W najbliższym czasie odbędą się kolekty na ich remont. Chętne osoby pragnące wspomóc liczne działania remontowe w naszej parafii mogą przekazać 1,5 % swojego podatku wpisując nr KRS 0000003534 z dopiskiem Kochłowice Trójca. Można też wspomóc tą inwestycję poprzez przelew bankowy BANK PKO 42 1020 2401 0000 0102 0153 3132 z dopiskiem „remont drzwi”.
Po raz kolejny serdecznie dziękuję za wszelką pomoc i wsparcie działań remontowych i duszpasterskich w naszej parafii.
Ks. proboszcz Cezariusz Wala
.jpg)
.jpg)
.jpg)